Frontier Championships 2017 - 1/21/2017 to 1/28/2017              
                          Frontier Championships 2017                          
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
NYSPHSAA Rec: N 1:33.83        2014 Ithaca                                     
                         F Moheed   N Frost Clapp   R Nicholson F Schickel 
Sect. Record: S 1:34.31        2010 West Genesee                               
                         P. O'Donnell, B. Seketa, C. Elias, T. Olson       
   Class 'A': A 1:34.31        2010 West Genesee                               
                         P. O'Donnell, B. Seketa, C Elias, T. Olson        
   Class 'B': B 1:38.58        1988 Weedsport                                  
                         Mabbett, Young, Charland, Jones                   
   Class 'C': C 1:39.53        2016 Cooperstown                                
                         T.Mebust, S.Mebust, J.Geci, M.Kern                
 Meet Record: * 1:41.55        2016 Watertown                                  
                         Crossley, Medina, Ongkingco, Victoria             
      League: @ 1:37.43        2016 Watertown                                  
                         Crossley, Medina, Ongkingco, Way                  
                1:33.83  AA
                1:35.43  AC
                1:40.67  NYS
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Watertown  'A'                              1:41.13    1:40.15*NYS     40  
     1) Carlos, Nathanial J 14          2) Victoria, Peter                
     3) Saunders, David                 4) Crossley, Maclean              
                  26.82       54.90 (28.08)     1:19.59 (24.69)     1:40.15 (20.56)
  2 Indian River  'A'                           1:58.60    1:56.62         34  
     1) McConnell, Kaden                2) Seybolt, Anthony               
     3) Maldonado, David                4) Fowler, John                   
                  31.00     1:04.13 (33.13)     1:30.31 (26.18)     1:56.62 (26.31)
  3 Carthage  'A'                               2:02.64    1:58.05         32  
     1) Rolfzen, Stephen                2) Barnes, Johnathan              
     3) Badalato, Jason                 4) Mace, David                    
                  29.57     1:04.92 (35.35)     1:32.17 (27.25)     1:58.05 (25.88)
  4 Lowville Academy  'A'                       1:54.17    1:58.23         30  
     1) Case, Clay                      2) Breen, Ty                      
     3) Rosner, Solomon R 14            4) LaClaire, Jeremy               
                  30.35     1:05.73 (35.38)     1:33.15 (27.42)     1:58.23 (25.08)
  5 Gouverneur  'A'                             2:04.92    2:04.40         28  
     1) Monica, Matt                    2) Nutter, Deane                  
     3) DeJesus, Anthony                4) Farrand, Jack                  
                  32.12     1:07.61 (35.49)     1:38.18 (30.57)     2:04.40 (26.22)
  6 South Jefferson  'A'                        1:57.22    2:05.24         26  
     1) St. Croix, Justyn               2) Williams, Mike                 
     3) Kemelov, Liam                   4) Smith, Gavin                   
                  34.23     1:07.70 (33.47)     1:38.01 (30.31)     2:05.24 (27.23)
  7 South Lewis  'A'                            2:20.04    2:29.24         24  
     1) Bergevin, Anthony               2) Sullivan, Kad                  
     3) Biro, Skyler                    4) Hoch, Dylan                    
                  39.19     1:15.52 (36.33)     1:56.23 (40.71)     2:29.24 (33.01)
 -- Watertown  'B'                              1:50.06   x1:54.36        
     1) Stratton, Benjamin              2) Victoria, Andrew               
     3) Medina, Anthony                 4) Mallette, Nicholas             
                  29.09     1:01.69 (32.60)     1:30.39 (28.70)     1:54.36 (23.97)
 -- Watertown  'C'                              1:51.50   x1:54.86        
     1) Cisco, Benjamin                 2) Mayzel, Jayden                 
     3) Ryan, William                   4) Way, Caleb                     
                  28.81     1:02.28 (33.47)     1:30.41 (28.13)     1:54.86 (24.45)
 -- Lowville Academy  'B'                       2:07.77   x2:01.54        
     1) Stacy, Jonah                    2) Halvorsen, Aksel               
     3) Heise, Zachary                  4) Rivers, Gabe D 15              
                  41.84     1:08.56 (26.72)     1:36.78 (28.22)     2:01.54 (24.76)
 -- Carthage  'B'                               2:23.44   x2:17.37        
     1) Henry, Jaren                    2) Murphy, Keelan                 
     3) Miller, Garrett                 4) Steiner, Joshua                
                  36.74     1:17.81 (41.07)     1:49.77 (31.96)     2:17.37 (27.60)
 -- Gouverneur  'B'                             2:24.35   x2:23.22        
     1) Babcock, Dakota                 2) Forsythe, Jacob                
     3) Wagner, Dawson                  4) Farrand, Sean                  
                  37.76     1:14.82 (37.06)     1:51.68 (36.86)     2:23.22 (31.54)
 -- South Jefferson  'B'                        2:10.55   x2:33.89        
     1) Telego, Blake                   2) Davis, Bryant                  
     3) Shelmedine, Nolan               4) Sullivan, Matthew              
                  45.58     1:24.67 (39.09)     2:03.14 (38.47)     2:33.89 (30.75)
 -- Carthage  'C'                               3:02.43   x3:03.87        
     1) Kahle, Ryan                     2) Forney, Joseph                 
     3) Bach, Nathan                    4) Ash Shiddiqi, Ernest           
                  42.35     1:21.27 (38.92)   2:27.64 (1:06.37)     3:03.87 (36.23)
 -- Watertown  'D'                              2:12.45         DQ        
     1) Yauchler, Zachary               2) Rainbolt, Joshua               
     3) Neddo, Richard                  4) Parker, Jordan                 
                  41.43     1:16.57 (35.14)     1:56.11 (39.54)          DQ (28.14)
 
Event 2  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
NYSPHSAA Rec: N 1:36.82        2013 Jeff Williamson, Victor                    
Sect. Record: S 1:40.28        2014 Nick Burdo, Liverpool                      
   Class 'A': A 1:40.28        2014 Nick Burdo, Liverpool                      
   Class 'B': B 1:43.19   2/14/2009 Shawn Parkhurst, Mexico Academy            
   Class 'C': C 1:45.89        2014 Barett Celecki, Holland Patent             
 Meet Record: * 1:46.75        2015 Andrew Marilley, Watertown                 
      League: @ 1:45.89        2014 Barrett Celecki, Holland Patent            
                1:38.91  AA
                1:40.53  AC
                1:47.60  NYS
                2:07.99  S3-A
                2:27.99  S3-B
                2:28.99  S3-C
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Way, Connor            Watertown            1:56.28    1:57.40 S3-A    20  
                  26.44       56.33 (29.89)     1:27.37 (31.04)     1:57.40 (30.03)
  2 Saunders, David        Watertown            2:00.10    1:59.06 S3-A    17  
                  26.69       56.80 (30.11)     1:28.25 (31.45)     1:59.06 (30.81)
  3 Way, Caleb             Watertown            1:59.82    2:01.77 S3-A    16  
                  27.01       58.12 (31.11)     1:30.42 (32.30)     2:01.77 (31.35)
  4 Badalato, Jason        Carthage             2:11.37    2:04.11 S3-A    15  
                  28.96     1:01.37 (32.41)     1:33.64 (32.27)     2:04.11 (30.47)
  5 McLean, Andrew         Lowville             2:08.16    2:05.54 S3-A    14  
                  28.26       59.88 (31.62)     1:33.12 (33.24)     2:05.54 (32.42)
  6 Rivers, Gabe D      15 Lowville             2:06.85    2:05.78 S3-A    13  
                  28.42     1:00.30 (31.88)     1:33.53 (33.23)     2:05.78 (32.25)
  7 Fiorentino, Ethan      Watertown            2:08.63    2:07.95 S3-A    12  
                  28.64     1:00.78 (32.14)     1:34.62 (33.84)     2:07.95 (33.33)
  8 Prusinowski, Brand     Lowville             2:09.72    2:09.12 S3-B    11  
                  28.44     1:01.13 (32.69)     1:35.28 (34.15)     2:09.12 (33.84)
  9 Jones, David           South Jefferson      2:09.86    2:10.77 S3-B     9  
                  28.29     1:01.52 (33.23)     1:36.71 (35.19)     2:10.77 (34.06)
 10 DeJesus, Anthony       Gouverneur           2:12.40    2:12.08 S3-B     7  
                  29.11     1:01.34 (32.23)     1:36.11 (34.77)     2:12.08 (35.97)
 11 Compo, Michael         Lowville             2:19.33    2:16.43 S3-B     6  
                  30.63     1:05.37 (34.74)     1:40.67 (35.30)     2:16.43 (35.76)
 12 Wright, Adam           South Lewis          2:15.44    2:18.43 S3-B     5  
                  30.55     1:04.45 (33.90)     1:41.39 (36.94)     2:18.43 (37.04)
 13 Bennett, Cole E     14 South Jefferson      2:22.42    2:19.56 S3-B     4  
                  30.20     1:05.47 (35.27)     1:42.76 (37.29)     2:19.56 (36.80)
 14 Myers, Josh            South Lewis          2:20.17    2:19.59 S3-B     3  
                  30.52     1:05.63 (35.11)     1:43.89 (38.26)     2:19.59 (35.70)
 15 Miller, Garrett        Carthage             2:23.06    2:20.92 S3-B     2  
                                1:07.65 ( )     1:45.76 (38.11)     2:20.92 (35.16)
 16 Rainbolt, Joshua       Watertown            2:26.84   x2:23.87 S3-B   
                  31.88     1:07.45 (35.57)   2:23.87 (1:16.42)                    
 17 Longstreth, Mitche     Gouverneur           2:28.73    2:25.70 S3-B     1  
                  32.35     1:08.98 (36.63)     1:47.82 (38.84)     2:25.70 (37.88)
 18 Stinson, Ethan         South Jefferson      2:30.72    2:27.37 S3-B   
                  33.09                             1:48.72 ( )     2:27.37 (38.65)
 19 Garrison, Matthew      Lowville             2:29.09   x2:28.15 S3-C   
                  34.53     1:12.18 (37.65)     1:50.83 (38.65)     2:28.15 (37.32)
 20 Gillette, Lucas        South Jefferson      2:29.65    2:35.62        
                  34.25     1:13.97 (39.72)     1:56.55 (42.58)     2:35.62 (39.07)
 21 Kellogg, John          South Jefferson      2:35.13   x2:35.74        
                  34.70     1:15.21 (40.51)     1:57.63 (42.42)     2:35.74 (38.11)
 22 Carr, Connor           South Jefferson      2:42.07   x2:40.10        
                  34.51     1:14.82 (40.31)     1:58.17 (43.35)     2:40.10 (41.93)
 23 Knight, Kurtis         Gouverneur           2:41.94    2:42.68        
                  35.59     1:17.65 (42.06)     2:01.35 (43.70)     2:42.68 (41.33)
 
Event 3  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
NYSPHSAA Rec: N 1:47.83        2014 Justin Plaschka, Hauppauge                 
Sect. Record: S 1:51.19        2003 Mike Slater, Skaneateles                   
   Class 'A': A 1:53.70        2004 Tom Nowakowski, JD/CBA                     
   Class 'B': B 1:51.19        2003 Mike Slater, Skaneatles                    
   Class 'C': C 2:10.83        2013 Sean Mebust, Cooperstown                   
 Meet Record: * 1:58.61        2012 Mike Netto, Watertown                      
      League: @ 1:55.46        2014 Mike Netto, Watertown                      
                1:50.05  AA
                1:52.28  AC
                2:00.63  NYS
                2:30.99  S3-A
                2:47.99  S3-B
                2:51.99  S3-C
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carlos, Nathanial   14 Watertown            2:07.68    2:09.45CS3-A    20  
                  27.20       59.97 (32.77)     1:39.71 (39.74)     2:09.45 (29.74)
  2 Peebles, Michael J  16 Lowville             2:18.26    2:15.96 S3-A    17  
                  28.19     1:01.99 (33.80)     1:43.18 (41.19)     2:15.96 (32.78)
  3 Stratton, Benjamin     Watertown            2:21.48    2:19.69 S3-A    16  
                  30.64     1:03.97 (33.33)     1:47.27 (43.30)     2:19.69 (32.42)
  4 Cisco, Benjamin        Watertown            2:23.79    2:24.06 S3-A    15  
                  31.59     1:06.54 (34.95)     1:49.69 (43.15)     2:24.06 (34.37)
  5 Monica, Matt           Gouverneur           2:25.14    2:25.96 S3-A    14  
                  29.32     1:05.37 (36.05)     1:50.85 (45.48)     2:25.96 (35.11)
  6 Worden, Brett          Beaver River         2:28.59    2:29.68 S3-A    13  
                  30.04     1:08.44 (38.40)     1:52.63 (44.19)     2:29.68 (37.05)
  7 Williams, Mike         South Jefferson      2:34.63    2:32.41 S3-B    12  
                  33.55     1:12.13 (38.58)     1:56.64 (44.51)     2:32.41 (35.77)
  8 Kemelov, Liam          South Jefferson      2:40.68    2:36.51 S3-B    11  
                  32.31     1:15.03 (42.72)     2:00.46 (45.43)     2:36.51 (36.05)
  9 Barnes, Johnathan      Carthage             2:37.80    2:37.70 S3-B     9  
                  34.42     1:15.89 (41.47)     2:01.06 (45.17)     2:37.70 (36.64)
 10 Medina, Anthony        Watertown            2:39.75    2:40.93 S3-B     7  
                  28.75     1:09.71 (40.96)     1:59.05 (49.34)     2:40.93 (41.88)
 11 Seybolt, Anthony       Indian River         2:42.28    2:41.61 S3-B     6  
                  35.09     1:21.91 (46.82)     2:04.98 (43.07)     2:41.61 (36.63)
 12 St. Croix, Justyn      South Jefferson      2:43.42    2:51.49 S3-C     5  
                  35.96     1:19.47 (43.51)     2:12.19 (52.72)     2:51.49 (39.30)
 -- Heise, Zachary         Lowville             2:38.24         DQ        
 
Event 4  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
NYSPHSAA Rec: N 20.08        2014 Justin Plaschka, Hauppauge                   
Sect. Record: S 20.52        2012 Drake Becksted, Oswego                       
   Class 'A': A 20.69        1989 Tom Simon, Auburn                            
   Class 'B': B 21.13        2001 Ricky Babbitt, Carthage                      
   Class 'C': C 22.34        2016 Ted Mebust, Cooperstown                      
 Meet Record: * 21.32        2016 Maclean Crossley, Watertown                  
      League: @ 20.66        2016 Maclean Crossley, Watertown                  
                20.69  AA
                21.00  AC
                22.19  NYS
                25.99  S3-A
                26.99  S3-B
                27.59  S3-C
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Crossley, Maclean      Watertown              21.41      21.26*NYS     20  
  2 Lowe, William          South Jefferson        22.18      22.30CS3-A    17  
  3 Gaus, Edward           Watertown              23.04      23.63 S3-A    16  
  4 Maldonado, David       Indian River           23.74      23.95 S3-A    15  
  5 Laribee, Caden J    18 Lowville               23.31      23.98 S3-A    14  
  6 Stratton, Simon        Watertown              24.19      24.09 S3-A    13  
  7 Rosner, Solomon R   14 Lowville               25.07      24.68 S3-A    12  
  8 Walker, Daytona        South Jefferson        25.38      25.12 S3-A    11  
  9 LaClaire, Jeremy       Lowville               26.04      25.53 S3-A     9  
 10 Tyrell, Luke           South Jefferson        25.58      25.61 S3-A     7  
 11 Mace, David            Carthage               25.73      25.85 S3-A     6  
 12 McConnell, Kaden       Indian River           26.23      26.60 S3-B     5  
 13 Farrand, Jack          Gouverneur             26.40      26.86 S3-B     4  
 14 Parker, Jordan         Watertown              27.45      27.00 S3-C     3  
 15 Longamore, Joseph      Watertown              27.52     x27.08 S3-C   
 16 Fowler, John           Indian River           27.78      27.09 S3-C     2  
 17 Steiner, Joshua        Carthage               28.69      27.71          1  
 18 Breen, Ty              Lowville               27.73      27.79        
 19 Smith, Gavin           South Jefferson        27.67      27.87        
 20 Halvorsen, Aksel       Lowville               28.22     x27.90        
 21 Smith, Garrett         South Lewis            26.96      27.97        
 22 Davis, Bryant          South Jefferson        28.31     x29.00        
 23 Fish, Ethan            South Jefferson        28.89     x29.20        
 24 Lauchenauer, Ethan     Watertown              30.38     x29.38        
 25 Telego, Blake          South Jefferson        30.20     x29.80        
 26 Kahle, Ryan            Carthage               30.59      30.31        
 27 Sullivan, Matthew      South Jefferson        29.39     x30.69        
 28 Lopez, Francesco       Lowville               30.71     x30.75        
 29 Neddo, Richard         Watertown              31.66     x31.14        
 30 Yauchler, Zachary      Watertown              32.92     x31.34        
 31 Hoch, Dylan            South Lewis            30.63      31.96        
 32 Forney, Joseph         Carthage               32.32      32.18        
 33 Henry, Jaren           Carthage               33.82     x32.33        
 34 Murphy, Keelan         Carthage               33.43     x33.22        
 35 Sheen, Maxwell         Gouverneur             33.75      34.01        
 36 Farrand, Sean          Gouverneur             34.32      34.35        
 37 Nassrinddonor, Uma     South Jefferson        37.40     x34.99        
 38 Staring, Josh          Lowville               33.87     x35.01        
 39 Head, Reese            Carthage               37.98     x36.75        
 40 Amhed, Mateen          Indian River           40.06      41.67        
 41 Bach, Nathan           Carthage               44.06     x42.84        
 42 Ash Shiddiqi, Erne     Carthage               44.73     x46.36        
 43 Dailey, Kyle           South Lewis            42.77      48.41        
 
Event 5  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
NYSPHSAA Rec: N 635.75        2012 Emanuel (Manny) Pollard, Albany Academy     
Sect. Record: S 569.80        2013 Rich Rodrigues, Mexico Academy              
   Class 'A': A 517.50        1994 Dave Garrow, Oswego                         
   Class 'B': B 676.00   1/31/2015 Noah Galluzzo, Mexico Academy               
   Class 'C': C 382.10        2016 John Christopher, Weedsport                 
 Meet Record: * 480.30        2000 Michael Salmon, Lowville                    
      League: @ 498.65        2005 Seth Dusharm, Indian River                  
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fish, Ethan            South Jefferson       192.37     317.40         20  
  2 Smith, Gavin           South Jefferson       185.85     275.00         17  
  3 LaClaire, Jeremy       Lowville              182.70     269.70         16  
  4 Mallette, Nicholas     Watertown             185.85     264.40         15  
  5 Lauchenauer, Ethan     Watertown             161.40     246.00         14  
  6 Mayzel, Jayden         Watertown             135.87     208.00         13  
 
Event 6  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
NYSPHSAA Rec: N 47.76        2014 Ryan Nicholson, Ithaca                       
Sect. Record: S 50.32        2001 Dalaker/Knop, Bville & Clinton               
   Class 'A': A 50.32        1991 Erik Dalaker, Baldwinsville                  
   Class 'B': B 50.32        2001 Travis Knop, Clinton                         
   Class 'C': C 56.28        2013 Kyle Freeman, Holland Patent                 
 Meet Record: * 52.55        2016 Joey Ongkingco, Watertown                    
      League: @ 51.83        2016 Joey Ongkingco, Watertown                    
                49.23  AA
                50.15  AC
                53.95  NYS
              1:07.99  S3-A
              1:16.99  S3-B
              1:20.99  S3-C
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Saunders, David        Watertown            1:01.83      59.34 S3-A    20  
                  27.17       59.34 (32.17)                                        
  2 Badalato, Jason        Carthage             1:01.83      59.65 S3-A    17  
                  27.76       59.65 (31.89)                                        
  3 Victoria, Peter        Watertown            1:03.57    1:00.31 S3-A    16  
                  27.40     1:00.31 (32.91)                                        
  4 Maldonado, David       Indian River         1:01.26    1:01.90 S3-A    15  
                  27.83     1:01.90 (34.07)                                        
  5 Rolfzen, Stephen       Carthage             1:02.72    1:02.20 S3-A    14  
                  28.03     1:02.20 (34.17)                                        
  6 Peebles, Michael J  16 Lowville             1:02.64    1:02.25 S3-A    13  
                  28.68     1:02.25 (33.57)                                        
  7 Monica, Matt           Gouverneur           1:05.27    1:02.68 S3-A    12  
                  28.61     1:02.68 (34.07)                                        
  8 Jones, David           South Jefferson      1:03.61    1:03.17 S3-A    11  
                  28.43     1:03.17 (34.74)                                        
  9 Ryan, William          Watertown            1:09.75    1:06.31 S3-A     9  
                  30.22     1:06.31 (36.09)                                        
 10 Medina, Anthony        Watertown            1:06.75    1:06.65 S3-A     7  
                  29.82     1:06.65 (36.83)                                        
 11 Heise, Zachary         Lowville             1:09.57    1:07.03 S3-A     6  
                  31.38     1:07.03 (35.65)                                        
 12 DeJesus, Anthony       Gouverneur           1:13.50    1:10.78 S3-B     5  
                  32.56     1:10.78 (38.22)                                        
 13 Case, Clay             Lowville             1:10.83    1:12.07 S3-B     4  
                  31.97     1:12.07 (40.10)                                        
 14 Nutter, Deane          Gouverneur           1:13.74    1:13.92 S3-B     3  
                  31.99     1:13.92 (41.93)                                        
 15 Shelmedine, Nolan      South Jefferson      1:22.72    1:28.75          2  
                  41.16     1:28.75 (47.59)                                        
 16 Wagner, Dawson         Gouverneur           1:36.51    1:31.00          1  
                  39.02     1:31.00 (51.98)                                        
 -- Kemelov, Liam          South Jefferson      1:12.65         DQ        
                  32.22          DQ (38.67)                                        
 
Event 7  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
NYSPHSAA Rec: N 43.70        2014 Justin Plaschka, Hauppauge                   
Sect. Record: S 44.95        2012 Drake Becksted, Oswego                       
   Class 'A': A 45.40        1989 Tom Simon, Auburn                            
   Class 'B': B 46.96        2001 Ricky Babbitt, Carthage                      
   Class 'C': C 47.96        2016 Sean Mebust, Cooperstown                     
 Meet Record: * 47.22        2012 George LaBarr, Watertown                     
      League: @ 46.88        2016 Maclean Crossley, Watertown                  
                45.14  AA
                45.86  AC
                48.76  NYS
                56.99  S3-A
              1:02.99  S3-B
              1:03.99  S3-C
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Crossley, Maclean      Watertown              47.70      48.15 NYS     20  
                  23.30       48.15 (24.85)                                        
  2 Lowe, William          South Jefferson        48.93      49.27 S3-A    17  
                  23.94       49.27 (25.33)                                        
  3 Gaus, Edward           Watertown              51.11      53.13 S3-A    16  
                  24.87       53.13 (28.26)                                        
  4 Stratton, Simon        Watertown              53.91      53.78 S3-A    15  
                  25.66       53.78 (28.12)                                        
  5 Victoria, Andrew       Watertown              55.15      54.51 S3-A    14  
                  26.07       54.51 (28.44)                                        
  6 Laribee, Caden J    18 Lowville               54.13      55.22 S3-A    13  
                  25.27       55.22 (29.95)                                        
  7 Prusinowski, Brand     Lowville               56.18      55.31 S3-A    12  
                  26.53       55.31 (28.78)                                        
  8 Mace, David            Carthage               58.00      57.04 S3-B    11  
                  27.59       57.04 (29.45)                                        
  9 Walker, Daytona        South Jefferson        57.41      58.99 S3-B     9  
                  27.62       58.99 (31.37)                                        
 10 Compo, Michael         Lowville             1:00.60      59.28 S3-B     7  
                  28.82       59.28 (30.46)                                        
 11 Farrand, Jack          Gouverneur           1:06.06    1:01.80 S3-B     6  
                  28.36     1:01.80 (33.44)                                        
 12 Steiner, Joshua        Carthage             1:03.01    1:02.32 S3-B     5  
                  30.00     1:02.32 (32.32)                                        
 13 Sullivan, Kad          South Lewis          1:02.43    1:03.04 S3-C     4  
                  29.94     1:03.04 (33.10)                                        
 14 Smith, Garrett         South Lewis          1:02.22    1:03.75 S3-C     3  
                  30.30     1:03.75 (33.45)                                        
 15 Fowler, John           Indian River         1:02.30    1:04.78          2  
                  30.35     1:04.78 (34.43)                                        
 16 Stinson, Ethan         South Jefferson      1:05.25    1:05.01          1  
 17 Forsythe, Jacob        Gouverneur           1:06.71    1:07.20        
                  31.56     1:07.20 (35.64)                                        
 18 Parker, Jordan         Watertown            1:09.76   x1:09.11        
                  27.80     1:09.11 (41.31)                                        
 19 Hoch, Dylan            South Lewis          1:12.62    1:13.12        
                  33.15     1:13.12 (39.97)                                        
 20 Sheen, Maxwell         Gouverneur           1:16.92    1:16.19        
                  35.68     1:16.19 (40.51)                                        
 21 Forney, Joseph         Carthage             1:19.97    1:17.22        
                  37.75     1:17.22 (39.47)                                        
 22 Farrand, Sean          Gouverneur           1:22.51    1:17.30        
                  36.88     1:17.30 (40.42)                                        
 23 Staring, Josh          Lowville             1:21.00    1:24.33        
                  38.53     1:24.33 (45.80)                                        
 24 Amhed, Mateen          Indian River         1:40.44    1:31.77        
                  41.06     1:31.77 (50.71)                                        
 25 Bach, Nathan           Carthage             1:40.49    1:49.26        
                  45.86   1:49.26 (1:03.40)                                        
 26 Ash Shiddiqi, Erne     Carthage                  NT   x1:52.26        
                  51.80   1:52.26 (1:00.46)                                        
 27 Dailey, Kyle           South Lewis          1:37.15    1:54.30        
                  51.83   1:54.30 (1:02.47)                                        
 -- Lopez, Francesco       Lowville             1:17.05         DQ        
 
Event 8  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
NYSPHSAA Rec: N 4:21.06        2014 Patrick Ransford, Pittsford                
Sect. Record: S 4:31.14        1991 Jamie Secor, CNS/FM                        
   Class 'A': A 4:31.14        1991 Jamie Secor, CNS/FM                        
   Class 'B': B 4:27.25   2/14/2009 Dan O'Connor, Westhill                     
   Class 'C': C 4:54.59        2013 Matthew Leverichm, Skaneateles             
 Meet Record: * 5:10.93        2012 Andrew Marilley, Watertown                 
      League: @ 4:54.38        2013 Andrew Marilley, Watertown                 
                4:29.69  AA
                4:34.26  AC
                4:52.52  NYS
                5:59.99  S3-A
                6:40.99  S3-B
                6:49.99  S3-C
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carlos, Nathanial   14 Watertown            5:12.17    5:09.74*S3-A    20  
                  26.52       56.60 (30.08)     1:28.08 (31.48)     1:59.77 (31.69)
        2:31.68 (31.91)     3:03.84 (32.16)     3:35.69 (31.85)     4:08.11 (32.42)
        4:39.51 (31.40)     5:09.74 (30.23)                                        
  2 Way, Caleb             Watertown            5:20.32    5:16.55 S3-A    17  
                  26.81       56.88 (30.07)     1:28.48 (31.60)     2:00.93 (32.45)
        2:33.61 (32.68)     3:06.18 (32.57)     3:38.87 (32.69)     4:11.89 (33.02)
        4:44.75 (32.86)     5:16.55 (31.80)                                        
  3 Way, Connor            Watertown            5:26.55    5:38.54 S3-A    16  
                  27.33       58.43 (31.10)     1:31.72 (33.29)     2:05.85 (34.13)
        2:40.72 (34.87)     3:16.42 (35.70)     3:51.97 (35.55)     4:27.95 (35.98)
        5:04.47 (36.52)     5:38.54 (34.07)                                        
  4 McLean, Andrew         Lowville             5:49.80    5:40.03 S3-A    15  
                  28.31     1:00.37 (32.06)     1:34.61 (34.24)     2:09.21 (34.60)
        2:44.68 (35.47)     3:20.16 (35.48)     3:55.50 (35.34)     4:31.02 (35.52)
        5:06.21 (35.19)     5:40.03 (33.82)                                        
  5 Fiorentino, Ethan      Watertown            5:54.97    5:57.80 S3-A    14  
                  29.74     1:03.67 (33.93)     1:39.69 (36.02)     2:16.41 (36.72)
        2:52.71 (36.30)     3:29.82 (37.11)     4:07.31 (37.49)     4:46.03 (38.72)
        5:23.24 (37.21)     5:57.80 (34.56)                                        
  6 Stacy, Jonah           Lowville             6:19.51    6:15.95 S3-B    13  
                  30.75     1:06.42 (35.67)     1:44.00 (37.58)     2:22.01 (38.01)
        3:01.27 (39.26)     3:40.18 (38.91)     4:19.36 (39.18)     5:00.16 (40.80)
        5:39.17 (39.01)     6:15.95 (36.78)                                        
  7 Wright, Adam           South Lewis          6:15.44    6:20.75 S3-B    12  
                  30.59     1:05.66 (35.07)     1:42.74 (37.08)     2:22.95 (40.21)
        3:02.37 (39.42)     3:42.03 (39.66)     4:22.33 (40.30)     5:02.60 (40.27)
        5:42.50 (39.90)     6:20.75 (38.25)                                        
  8 Bennett, Cole E     14 South Jefferson      6:30.61    6:27.13 S3-B    11  
                  31.68     1:07.79 (36.11)     1:46.54 (38.75)     2:26.30 (39.76)
        3:06.83 (40.53)     3:47.46 (40.63)     4:27.91 (40.45)     5:08.72 (40.81)
        5:48.65 (39.93)     6:27.13 (38.48)                                        
  9 Myers, Josh            South Lewis          6:26.38    6:27.28 S3-B     9  
                  31.97     1:08.77 (36.80)     1:47.21 (38.44)     2:27.15 (39.94)
        3:08.13 (40.98)     3:47.75 (39.62)     4:28.67 (40.92)     5:09.47 (40.80)
        5:51.00 (41.53)     6:27.28 (36.28)                                        
 10 Miller, Garrett        Carthage             6:34.11    6:34.40 S3-B     7  
                  33.81     1:11.80 (37.99)   2:31.85 (1:20.05)                    
            3:12.86 ( )                             4:36.06 ( )     5:18.04 (41.98)
        5:59.48 (41.44)     6:34.40 (34.92)                                        
 11 Garrison, Matthew      Lowville             6:35.13    6:39.29 S3-B     6  
                  35.77     1:15.28 (39.51)     1:56.53 (41.25)     2:37.99 (41.46)
        3:18.77 (40.78)     3:59.44 (40.67)     4:39.20 (39.76)     5:19.63 (40.43)
        5:59.87 (40.24)     6:39.29 (39.42)                                        
 12 Longstreth, Mitche     Gouverneur           6:37.98    6:39.55 S3-B     5  
                  33.15     1:10.92 (37.77)     1:50.60 (39.68)     2:31.61 (41.01)
        3:12.86 (41.25)     3:54.73 (41.87)     4:36.83 (42.10)     5:18.45 (41.62)
        6:00.20 (41.75)     6:39.55 (39.35)                                        
 13 Biro, Skyler           South Lewis          6:54.65    6:44.19 S3-C     4  
                  34.72     1:13.31 (38.59)     1:53.87 (40.56)     2:35.34 (41.47)
        3:16.80 (41.46)     3:58.51 (41.71)     4:40.14 (41.63)     5:22.67 (42.53)
        6:04.25 (41.58)     6:44.19 (39.94)                                        
 14 Bergevin, Anthony      South Lewis          6:56.85    6:51.76          3  
                  33.14     1:11.02 (37.88)     1:51.53 (40.51)     2:33.39 (41.86)
        3:15.57 (42.18)     3:58.58 (43.01)     4:42.79 (44.21)     5:26.33 (43.54)
        6:09.97 (43.64)     6:51.76 (41.79)                                        
 15 Kellogg, John          South Jefferson      6:45.65    6:53.94          2  
                  34.76     1:15.26 (40.50)     1:57.13 (41.87)     2:40.16 (43.03)
        3:23.26 (43.10)     4:07.43 (44.17)     4:51.07 (43.64)     5:34.62 (43.55)
        6:16.97 (42.35)     6:53.94 (36.97)                                        
 16 Breckenridge, Aide     Gouverneur           7:16.02    7:03.07          1  
                  35.48     1:14.89 (39.41)   2:39.38 (1:24.49)                    
                                4:08.44 ( )     4:53.19 (44.75)     5:38.59 (45.40)
        6:22.23 (43.64)     7:03.07 (40.84)                                        
 17 Carr, Connor           South Jefferson      7:23.29    7:09.36        
                  35.37     1:15.60 (40.23)     1:57.50 (41.90)     2:41.41 (43.91)
        3:25.92 (44.51)     4:10.95 (45.03)     4:56.27 (45.32)     5:42.77 (46.50)
        6:27.64 (44.87)     7:09.36 (41.72)                                        
 18 Gillette, Lucas        South Jefferson      7:04.18    7:12.86        
                  36.29     1:18.25 (41.96)     2:02.53 (44.28)     2:48.43 (45.90)
        3:35.33 (46.90)     4:18.81 (43.48)     5:04.18 (45.37)     5:49.20 (45.02)
        6:33.69 (44.49)     7:12.86 (39.17)                                        
 19 Knight, Kurtis         Gouverneur           7:08.02    7:14.46        
                  36.94     1:20.03 (43.09)     2:05.37 (45.34)     2:50.01 (44.64)
        3:35.35 (45.34)     4:21.38 (46.03)     5:06.39 (45.01)     5:51.60 (45.21)
        6:35.42 (43.82)     7:14.46 (39.04)                                        
 20 Head, Reese            Carthage             8:17.71    8:32.82        
                  41.86     1:32.05 (50.19)     2:25.60 (53.55)     3:18.84 (53.24)
        4:11.81 (52.97)     5:05.82 (54.01)     5:59.24 (53.42)     6:51.50 (52.26)
        7:45.48 (53.98)     8:32.82 (47.34)                                        
 
Event 9  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
NYSPHSAA Rec: N 1:25.80        2003 Fairport                                   
                         J.Wood, J.Roberts, C.Salehi, A.Amyot              
Sect. Record: S 1:25.86        1995 Auburn                                     
                         J.  Lattimore, S.  Elkovich, K.  Murphy,  A.  Roof
   Class 'A': A 1:25.86        1995 Auburn                                     
                         J.  Lattimore, S.  Elkovich, K.  Murphy,  A.  Roof
   Class 'B': B 1:27.80        1998 Weedsport                                  
                         Esterguard, Capozzi, Schwarting, Blumer           
   Class 'C': C 1:30.02        2016 Cooperstown                                
                         T.Mebust, P.Wasson, M.Kern, S.Mebust              
 Meet Record: * 1:30.75        2012 Watertown                                  
                         Ongkininco, McKinney, Netto, LaBarr               
      League: @ 1:26.86        2016 Watertown                                  
                         Crossley, Gaus, Way, Ongkingco                    
                1:24.95  AA
                1:26.28  AC
                1:30.12  NYS
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Watertown  'A'                              1:29.69    1:32.27         40  
     1) Victoria, Peter                 2) Saunders, David                
     3) Gaus, Edward                    4) Way, Connor                    
                  23.31       46.10 (22.79)     1:09.31 (23.21)     1:32.27 (22.96)
  2 Lowville Academy  'A'                       1:39.18    1:36.45         34  
     1) Peebles, Michael J 16           2) Rosner, Solomon R 14           
     3) Prusinowski, Brandon            4) Laribee, Caden J 18            
                  24.34       49.00 (24.66)     1:13.14 (24.14)     1:36.45 (23.31)
  3 South Jefferson  'A'                        1:38.38    1:37.80         32  
     1) Lowe, William                   2) Walker, Daytona                
     3) Tyrell, Luke                    4) Jones, David                   
                  22.67       48.03 (25.36)     1:13.24 (25.21)     1:37.80 (24.56)
  4 Carthage  'A'                               1:46.74    1:41.68         30  
     1) Rolfzen, Stephen                2) Barnes, Johnathan              
     3) Mace, David                     4) Badalato, Jason                
                  24.81       51.07 (26.26)     1:16.43 (25.36)     1:41.68 (25.25)
  5 Gouverneur  'A'                             1:46.98    1:46.74         28  
     1) Monica, Matt                    2) Nutter, Deane                  
     3) DeJesus, Anthony                4) Farrand, Jack                  
                  25.37       52.60 (27.23)     1:20.24 (27.64)     1:46.74 (26.50)
  6 South Lewis  'A'                            1:53.79    1:51.63         26  
     1) Myers, Josh                     2) Sullivan, Kad                  
     3) Smith, Garrett                  4) Wright, Adam                   
                  28.09       56.10 (28.01)     1:24.13 (28.03)     1:51.63 (27.50)
 -- Watertown  'B'                              1:37.26   x1:38.08        
     1) Stratton, Simon                 2) Medina, Anthony                
     3) Mallette, Nicholas              4) Victoria, Andrew               
                  24.28       49.46 (25.18)     1:13.44 (23.98)     1:38.08 (24.64)
 -- Lowville Academy  'B'                       1:51.11   x1:46.57        
     1) Halvorsen, Aksel                2) Breen, Ty                      
     3) Compo, Michael                  4) LaClaire, Jeremy               
                  27.39       55.09 (27.70)     1:21.75 (26.66)     1:46.57 (24.82)
 -- Watertown  'C'                              1:48.30   x1:48.30        
     1) Ryan, William                   2) Parker, Jordan                 
     3) Mayzel, Jayden                  4) Fiorentino, Ethan              
                  26.73       54.50 (27.77)     1:22.09 (27.59)     1:48.30 (26.21)
 -- South Jefferson  'C'                        2:09.07   x1:56.89        
     1) Bennett, Cole E 14              2) Stinson, Ethan                 
     3) Gillette, Lucas                 4) St. Croix, Justyn              
                  29.99       59.78 (29.79)     1:29.50 (29.72)     1:56.89 (27.39)
 -- South Jefferson  'B'                        1:58.01   x1:57.93        
     1) Davis, Bryant                   2) Fish, Ethan                    
     3) Sullivan, Matthew               4) Smith, Gavin                   
                  29.26       59.42 (30.16)     1:28.65 (29.23)     1:57.93 (29.28)
 -- Watertown  'D'                              1:52.97   x2:02.55        
     1) Neddo, Richard                  2) Lauchenauer, Ethan             
     3) Longamore, Joseph               4) Yauchler, Zachary              
                  33.78     1:02.83 (29.05)     1:30.46 (27.63)     2:02.55 (32.09)
 -- Lowville Academy  'C'                       2:07.77   x2:05.83        
     1) Staring, Josh                   2) Lopez, Francesco               
     3) Garrison, Matthew               4) McLean, Andrew                 
                  37.91     1:08.25 (30.34)     1:39.60 (31.35)     2:05.83 (26.23)
 -- Gouverneur  'B'                             2:11.49   x2:06.53        
     1) Babcock, Dakota                 2) Wagner, Dawson                 
     3) Longstreth, Mitchell            4) Breckenridge, Aiden            
                  31.75     1:08.03 (36.28)     1:33.63 (25.60)     2:06.53 (32.90)
 -- South Jefferson  'D'                        2:20.98   x2:09.39        
     1) Nassrinddonor, Umar             2) Carr, Connor                   
     3) Kellogg, John                   4) Telego, Blake                  
                  36.31     1:09.34 (33.03)     1:39.10 (29.76)     2:09.39 (30.29)
 -- Carthage  'B'                               2:27.41   x2:31.97        
     1) Kahle, Ryan                     2) Murphy, Keelan                 
     3) Bach, Nathan                    4) Head, Reese                    
                  31.33     1:04.00 (32.67)     1:55.91 (51.91)     2:31.97 (36.06)
 
Event 10  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
NYSPHSAA Rec: N 48.78        2014 Ryan Gordon, Shenendehowa                    
Sect. Record: S 50.10        2009 Pat O'Donovan, Auburn                        
   Class 'A': A 50.10   2/14/2009 Patrick O'Donovan, Auburn                    
   Class 'B': B 51.08        2003 Mike Slater, Skaneateles                     
   Class 'C': C 53.41        2016 Ted Mebust, Cooperstown                      
 Meet Record: * 55.20        2016 Ted Mebust, Cooperstown                      
      League: @ 53.41        2016 Ted Mebust, Cooperstown                      
                49.74  AA
                50.10  AC
                54.82  NYS
              1:10.99  S3-A
              1:17.99  S3-B
              1:18.99  S3-C
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cisco, Benjamin        Watertown            1:02.14    1:02.20 S3-A    20  
                  29.88     1:02.20 (32.32)                                        
  2 Stratton, Benjamin     Watertown            1:03.34    1:02.97 S3-A    17  
                  31.07     1:02.97 (31.90)                                        
  3 Rivers, Gabe D      15 Lowville             1:06.49    1:04.58 S3-A    16  
                  31.88     1:04.58 (32.70)                                        
  4 Rolfzen, Stephen       Carthage             1:07.50    1:05.43 S3-A    15  
  5 Case, Clay             Lowville             1:05.92    1:06.51 S3-A    14  
                  32.29     1:06.51 (34.22)                                        
  6 McConnell, Kaden       Indian River         1:10.68    1:08.85 S3-A    13  
                  33.04     1:08.85 (35.81)                                        
  7 Ryan, William          Watertown            1:11.50    1:09.14 S3-A    12  
                  33.40     1:09.14 (35.74)                                        
  8 Mallette, Nicholas     Watertown            1:10.48    1:10.90 S3-A    11  
                  34.00     1:10.90 (36.90)                                        
  9 Stacy, Jonah           Lowville             1:11.61    1:12.85 S3-B     9  
                  35.80     1:12.85 (37.05)                                        
 10 St. Croix, Justyn      South Jefferson      1:15.79    1:15.69 S3-B     7  
 11 Bergevin, Anthony      South Lewis          1:21.86    1:20.93          6  
                  39.81     1:20.93 (41.12)                                        
 12 Biro, Skyler           South Lewis          1:23.19    1:21.29          5  
                  39.92     1:21.29 (41.37)                                        
 13 Henry, Jaren           Carthage             1:22.56    1:22.73          4  
 14 Babcock, Dakota        Gouverneur           1:25.56    1:27.68          3  
 15 Kahle, Ryan            Carthage             1:33.72    1:30.59          2  
                  43.76     1:30.59 (46.83)                                        
 16 Yauchler, Zachary      Watertown            1:33.57   x1:36.30        
                  46.08     1:36.30 (50.22)                                        
 -- Shelmedine, Nolan      South Jefferson      1:16.57         DQ        
 
Event 11  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
NYSPHSAA Rec: N   54.51        2015 Gunther Cassell, Huntington Harbo          
Sect. Record: S   56.91        2013 Garrett Clarke, Liverpool                  
   Class 'A': A   56.91   2/16/2013 Garrett Clarke, Liverpool                  
   Class 'B': B   59.12        1988 Paul Cichello, Weedsport                   
   Class 'C': C   57.43        2016 Sean Mebust, Cooperstown                   
 Meet Record: * 1:00.19        2016 Sean Mebust, Cooperstown                   
      League: @   56.65        2014 Mike Netto, Watertown                      
                  56.09  AA
                  57.39  AC
                1:01.20  NYS
                1:16.99  S3-A
                1:22.99  S3-B
                1:23.99  S3-C
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Victoria, Peter        Watertown            1:05.61    1:03.82 S3-A    20  
                  29.63     1:03.82 (34.19)                                        
  2 Victoria, Andrew       Watertown            1:13.41    1:12.02 S3-A    17  
                  33.35     1:12.02 (38.67)                                        
  3 Seybolt, Anthony       Indian River         1:15.10    1:12.09 S3-A    16  
                  33.71     1:12.09 (38.38)                                        
  4 Worden, Brett          Beaver River         1:15.21    1:12.24 S3-A    15  
                  33.94     1:12.24 (38.30)                                        
  5 Mayzel, Jayden         Watertown            1:14.00    1:14.72 S3-A    14  
                  34.30     1:14.72 (40.42)                                        
  6 Williams, Mike         South Jefferson      1:17.18    1:15.64 S3-A    13  
                  35.38     1:15.64 (40.26)                                        
  7 Tyrell, Luke           South Jefferson      1:14.79    1:15.89 S3-A    12  
                  34.96     1:15.89 (40.93)                                        
  8 Rosner, Solomon R   14 Lowville             1:16.01    1:15.92 S3-A    11  
                  36.55     1:15.92 (39.37)                                        
  9 Breen, Ty              Lowville             1:17.60    1:17.20 S3-B     9  
                  35.43     1:17.20 (41.77)                                        
 10 Nutter, Deane          Gouverneur           1:16.16    1:17.80 S3-B     7  
                  36.40     1:17.80 (41.40)                                        
 11 Sullivan, Kad          South Lewis          1:15.56    1:18.33 S3-B     6  
                  37.00     1:18.33 (41.33)                                        
 12 Halvorsen, Aksel       Lowville             1:18.92    1:19.10 S3-B     5  
                  36.36     1:19.10 (42.74)                                        
 13 Barnes, Johnathan      Carthage             1:20.71    1:19.40 S3-B     4  
                  37.07     1:19.40 (42.33)                                        
 14 Rainbolt, Joshua       Watertown            1:20.33    1:19.67 S3-B     3  
                  36.40     1:19.67 (43.27)                                        
 15 Forsythe, Jacob        Gouverneur           1:23.62    1:22.45 S3-B     2  
                  37.42     1:22.45 (45.03)                                        
 16 Davis, Bryant          South Jefferson      1:27.63    1:28.96          1  
                  40.04     1:28.96 (48.92)                                        
 17 Longamore, Joseph      Watertown            1:30.07   x1:29.70        
                  41.47     1:29.70 (48.23)                                        
 18 Breckenridge, Aide     Gouverneur           1:27.61    1:31.80        
                  41.08     1:31.80 (50.72)                                        
 19 Murphy, Keelan         Carthage             1:30.43    1:33.05        
                  42.30     1:33.05 (50.75)                                        
 -- Sullivan, Matthew      South Jefferson      1:31.65         DQ        
                  42.68          DQ (50.81)                                        
 -- Neddo, Richard         Watertown            1:41.84         DQ        
                  43.32          DQ (51.62)                                        
 
Event 12  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
NYSPHSAA Rec: N 3:06.99        2012 Tappan Zee                                 
                         Yonghoon, Schaub, Neuendorf, Carey                
Sect. Record: S 3:07.85        1993 New Hartford                               
                         Makarowski, Levy, Hoerly, Humphreys               
   Class 'A': A 3:07.85        1993 New Hartford                               
                         Makarowski, Levy, Hoerly, Humphreys               
   Class 'B': B 3:15.76        2009 Mexico                                     
   Class 'C': C 3:27.15        2013 Holland Patent                             
                         B.Celecki, A.Haier, J.Redmond, K.Freeman          
 Meet Record: * 3:23.35        2015 Watertown                                  
                         Marilley, Crossley, Catalina, Ongkingco           
      League: @ 3:13.11        2015 Watertown                                  
                         Ongkingco, Crossley, Catalina, Marilley           
                3:06.47  AA
                3:09.43  AC
                3:18.87  NYS
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Watertown  'A'                              3:21.64    3:21.97*        40  
     1) Way, Connor                     2) Carlos, Nathanial J 14         
     3) Gaus, Edward                    4) Crossley, Maclean              
                  24.67       51.55 (51.55)     1:15.22 (23.67)     1:42.50 (50.95)
        2:06.86 (24.36)     2:34.99 (52.49)     2:50.04 (15.05)     3:21.97 (46.98)
  2 Lowville Academy  'A'                       3:47.42    3:37.87         34  
     1) Peebles, Michael J 16           2) Prusinowski, Brandon           
     3) Rivers, Gabe D 15               4) Laribee, Caden J 18            
                  25.08       52.12 (52.12)     1:18.43 (26.31)     1:47.26 (55.14)
        2:14.22 (26.96)     2:43.19 (55.93)     3:08.50 (25.31)     3:37.87 (54.68)
  3 South Jefferson  'A'                        3:48.24    3:45.62         32  
     1) Lowe, William                   2) Walker, Daytona                
     3) Tyrell, Luke                    4) Jones, David                   
                  24.46       50.52 (50.52)     1:18.65 (28.13)     1:50.32 (59.80)
        2:17.34 (27.02)     2:49.30 (58.98)     3:15.38 (26.08)     3:45.62 (56.32)
  4 Indian River  'A'                           4:04.34    4:01.34         30  
     1) Maldonado, David                2) Fowler, John                   
     3) McConnell, Kaden                4) Seybolt, Anthony               
                  25.15       52.92 (52.92)     1:22.03 (29.11)   1:55.77 (1:02.85)
        2:25.53 (29.76)   2:58.46 (1:02.69)     3:27.77 (29.31)   4:01.34 (1:02.88)
  5 South Lewis  'A'                            4:15.97    4:13.81         28  
     1) Bergevin, Anthony               2) Myers, Josh                    
     3) Smith, Garrett                  4) Wright, Adam                   
                  29.32   1:03.24 (1:03.24)     1:34.69 (31.45)   2:09.16 (1:05.92)
        2:39.21 (30.05)   3:12.61 (1:03.45)     3:41.49 (28.88)   4:13.81 (1:01.20)
  6 Carthage  'A'                               4:44.91    4:44.33         26  
     1) Miller, Garrett                 2) Forney, Joseph                 
     3) Henry, Jaren                    4) Steiner, Joshua                
                  31.42   1:06.43 (1:06.43)     1:43.16 (36.73)   2:24.73 (1:18.30)
        3:00.04 (35.31)   3:38.02 (1:13.29)     4:09.54 (31.52)   4:44.33 (1:06.31)
  7 Gouverneur  'A'                             4:52.03    5:01.41         24  
     1) Longstreth, Mitchell            2) Babcock, Dakota                
     3) Forsythe, Jacob                 4) Breckenridge, Aiden            
                  32.97   1:10.82 (1:10.82)     1:48.75 (37.93)   2:32.54 (1:21.72)
        3:05.39 (32.85)   3:44.62 (1:12.08)     4:21.59 (36.97)   5:01.41 (1:16.79)
 -- Watertown  'B'                              3:43.30   x3:51.88        
     1) Stratton, Simon                 2) Cisco, Benjamin                
     3) Stratton, Benjamin              4) Way, Caleb                     
                  26.28       55.17 (55.17)     1:23.30 (28.13)     1:54.54 (59.37)
        2:22.92 (28.38)     2:54.34 (59.80)     3:21.22 (26.88)     3:51.88 (57.54)
 -- Lowville Academy  'B'                       3:59.99   x4:02.60        
     1) Case, Clay                      2) Heise, Zachary                 
     3) McLean, Andrew                  4) Compo, Michael                 
                  28.49   1:00.39 (1:00.39)     1:29.76 (29.37)   2:03.15 (1:02.76)
        2:30.69 (27.54)     3:02.17 (59.02)   4:02.61 (1:00.44)   4:02.60 (1:00.43)
 -- South Jefferson  'B'                        4:33.35   x4:14.83        
     1) Williams, Mike                  2) Kemelov, Liam                  
     3) Bennett, Cole E 14              4) Stinson, Ethan                 
                  31.85   1:04.62 (1:04.62)     1:33.25 (28.63)     2:03.44 (58.82)
        2:36.15 (32.71)   3:13.18 (1:09.74)     3:42.78 (29.60)   4:14.83 (1:01.65)
 -- Watertown  'C'                              4:12.37   x4:27.20        
     1) Fiorentino, Ethan               2) Rainbolt, Joshua               
     3) Lauchenauer, Ethan              4) Longamore, Joseph              
                  27.78       58.34 (58.34)     1:30.21 (31.87)   2:05.15 (1:06.81)
        2:38.30 (33.15)   3:19.58 (1:14.43)     3:50.34 (30.76)   4:27.20 (1:07.62)
 -- Lowville Academy  'C'                       4:55.55   X4:38.47        
     1) Garrison, Matthew               2) Staring, Josh                  
     3) Stacy, Jonah                    4) Worden(BR), Brett M 17         
                  34.32   1:11.13 (1:11.13)     1:50.87 (39.74)   2:36.63 (1:25.50)
        3:06.22 (29.59)   3:38.97 (1:02.34)     4:07.18 (28.21)     4:38.47 (59.50)
 -- South Jefferson  'C'                        4:54.60   x4:45.08        
     1) Gillette, Lucas                 2) Kellogg, John                  
     3) Shelmedine, Nolan               4) Carr, Connor                   
                  33.78   1:11.05 (1:11.05)     1:45.29 (34.24)   2:23.68 (1:12.63)
        2:57.25 (33.57)   3:35.32 (1:11.64)     4:08.10 (32.78)   4:45.08 (1:09.76)
 -- Gouverneur  'B'                             5:19.23   x5:17.66        
     1) Farrand, Sean                   2) Knight, Kurtis                 
     3) Sheen, Maxwell                  4) Wagner, Dawson                 
                  36.73   1:17.52 (1:17.52)     1:55.01 (37.49)   2:38.69 (1:21.17)
        3:16.90 (38.21)   4:02.72 (1:24.03)     4:37.86 (35.14)   5:17.66 (1:14.94)