Girls Section III Records

Event Record Holder School Date
200 Medley Relay 1:46.74 S.Schmitt, K.Couglin,
L.McCauley, M.Fletcher
Christian Brother Academy 2011
200 Freestyle 1:51.69 Ashley Twitchell Fayetteville Manlius 2006
200 Individual Medley 2:01.75 DeSilva Nottingham 1992
50 Freestyle 23.67 Madeline Murphy Liverpool 2012
1 Meter Diving (11) 493.00 Imani Williams na 2010
100 Butterfly 55.40 Alexa von Holtz Mexico Academy 2021
100 Freestyle 51.80 Emily Murphy West Genesee 2004
500 Freestyle 4:55.27 Ashley Twitchell Fayetteville Manlius 2006
200 Freestyle Relay 1:38.28 C.Zaika, DelPrato,
K.DelPrato, E.Murphy
West Genesee 2001
100 Backstroke 56.55 Summer Schmitt Christian Brother Academy 2012
100 Breaststroke 1:03.89 Emily Murphy West Genesee 2004
400 Freestyle Relay 3:36.76 L.Kelly, K.Newman,
K.Bushnell, D.Tompkins
Christian Brother Academy 2019

Section III Class A Records

Event Record Holder School Date
200 Medley Relay 1:46.74 S.Schmitt, K.Couglin,
L.McCauley, M.Fletcher
Christian Brother Academy 2011
200 Freestyle 1:51.69 Ashley Twitchell Fayetteville Manlius 2006
200 Individual Medley 2:01.75 DeSilva Nottingham 1992
50 Freestyle 23.67 Madeline Murphy Liverpool 2012
1 Meter Diving (11) 493.00 Imani Williams na 2010
100 Butterfly 55.70 Summer Schmitt Christian Brother Academy 2011
100 Freestyle 51.80 Emily Murphy West Genesee 2004
500 Freestyle 4:55.27 Ashley Twitchell Fayetteville Manlius 2006
200 Freestyle Relay 1:38.28 C.Zaika, DelPrato,
K.DelPrato, E.Murphy
West Genesee 2001
100 Backstroke 56.55 Summer Schmitt Christian Brother Academy 2012
100 Breaststroke 1:03.89 Emily Murphy West Genesee 2004
400 Freestyle Relay 3:37.67 G.Langan, E.Luttrell,
M.Kingsley, H.Kellogg
Fayetteville Manlius 2019

Section III Class B Records

Event Record Holder School Date
200 Medley Relay 1:50.39 A.Howard, L.Kelly,
D.Tompkins, S.Silva
CBA-Syracuse 2019
200 Freestyle 1:53.28 Abigale Max New Hartford 2010
200 Individual Medley 2:05.98 Alexa von Holtz Mexico Academy 2021
50 Freestyle 23.96 Alden Coyne Jamesville DeWitt 2015
1 Meter Diving (11) 431.50 Jessica Rieger Jamesville DeWitt 2014
100 Butterfly 55.40 Alexa von Holtz Mexico Academy 2021
100 Freestyle 52.12 Alexa von Holtz Mexico Academy 2021
500 Freestyle 5:05.18 Kayla Newman CBA-Syracuse 2019
200 Freestyle Relay 1:38.99 S.Coombs, K.Salvo,
A.Phillips, A.Coyne
Jamesville DeWitt 2015
100 Backstroke 58.37 Alexa von Holtz Mexico Academy 2021
100 Breaststroke 1:05.92 Carissa Risucci Whitesboro 2007
400 Freestyle Relay 3:36.76 L.Kelly, K.Newman,
K.Bushnell, D.Tompkins
Christian Brother Academy 2019

Section III Class C Records

Event Record Holder School Date
200 Medley Relay 1:51.83 L.Buchholz, R.Keady,
L.King, A.Drotar
Skaneateles 2016
200 Freestyle 1:55.46 Hana Spaulding Skaneateles 2021
200 Individual Medley 2:18.11 Molly McCulloch Holland Patent 2011
50 Freestyle 24.04 Hana Spaulding Skaneateles 2021
1 Meter Diving (11) 447.05 Samantha Lanzafame CBA-Syracuse 2016
100 Butterfly 57.01 Hana Spaulding Skaneateles 2021
100 Freestyle 51.88 Hana Spaulding Skaneateles 2021
500 Freestyle 5:21.20 Nora Hoefer Manlius Pebble Hill 2005
200 Freestyle Relay 1:41.18 H.Spaulding, E.Springer,
C.Comer, A.Spaulding
Skaneateles 2021
100 Backstroke 1:01.07 Breann Burns Pulasky 2010
100 Breaststroke 1:10.03 Rose Keady Skaneateles 2016
400 Freestyle Relay 3:44.15 H.Spaulding, E.Springer,
G.King, A.Drotar
Skaneateles 2021