Boys Section III Records

Event Record Holder Date
200 M-Relay 1:34.31 West Genesee
P. O'Donnell, B. Seketa, C. Elias, T. Olson
2010
200 Free 1:40.28 Nick Burdo, Liverpool 2014
200 IM 1:51.19 Mike Slater, Skaneateles 2003
50 Free 20.52 Drake Becksted, Oswego 2012
Diving (11) 694.55 Noah Galluzo, Mexico Academy 2016
100 Fly 50.32 Erik Dalaker, Baldwinsville
Travis Knop, Clinton
1991
2001
100 Free 44.95 Drake Becksted, Oswego 2012
500 Free 4:27.25 Dan O'Connor, Westhill 2009
200 F-Relay 1:25.86 Auburn
J.Lattimore, S.Elkovich, K.Murphy, A.Roof
1995
100 Back 49.68 Patrick O'Donovan, Auburn 2009
100 Breast 56.46 Garrett Clark, Liverpool 2014
400 F-Relay 3:07.85 New Hartford
Makarowski, Levy, Hoerly, Humphreys
1993

Falwell

Event Record Holder Date
200 M-Relay 1:35.06 West Genesee
P. O'Donnell, B. Seketa, C. Elias, Crompton
2009
200 Free 1:42.61 Dan O'Connor, Westhill 2010
200 IM 1:52.62 Mike Slater, Skaneateles 2003
50 Free 20,79 Drake Becksted, Oswego 2012
Diving (11) 694.55 Noah Galluzzo, Mexico Academy 2016
100 Fly 50.32 Travis Knop, Clinton 2001
100 Free 45.85 Drake Becksted, Oswego 2012
500 Free 4:34.03 Dan O'Connor, Westhill 2009
200 F-Relay 1:26.60 New Hartford
Getnick, Levy, Hoerly, Makarowski
1993
100 Back 50.10 Patrick O'Donovan, Auburn 2009
100 Breast 56.91 Garrett Clark, Liverpool 2014
400 F-Relay 3:08.35 New Hartford
Makarowski, Levy, Hoerly, Humphreys
1993

Class A Meet

Event Record Holder Date
200 M-Relay 1:34.31 West Genesee
P. O'Donnell, B. Seketa, C. Elias, T. Olson
2010
200 Free 1:40.28 Nick Burdo, Liverpool 2014
200 IM 1:53.70 Tom Nowakowski, Jamesville DeWitt-CBA 2004
50 Free 20.52 Drake Becksted, Oswego 2012
Diving (11) 577.55 Dan Roche, Liverpool 2014
100 Fly 50.32 Erik Dalaker, Baldwinsville 1991
100 Free 44.95 Drake Becksted, Oswego 2012
500 Free 4:31.14 Jamie Secor, Cicero North Syracuse-Fayetteville Manlius 1991
200 F-Relay 1:25.86 Auburn
J.Lattimore, S.Elkovich, K.Murphy, A.Roof
1995
100 Back 49.68 Patrick O'Donovan, Auburn 2009
100 Breast 56.46 Garrett Clark, Liverpool 2014
400 F-Relay 3:08.47 Auburn
McMillan, Charlton, Danclino, Simon
1998

Class B Meet

Event Record Holder Date
200 M-Relay 1:38.62

Weedsport

1988
200 Free 1:42.61 Dan O'Connor, Westhill 2009
200 IM 1:51.19 Mike Slater, Skaneateles 2003
50 Free 21.13 Ricky Babbitt, Carthage 2001
Diving (11) 694.55 Noah Galluzo, Mexico Academy 2016
100 Fly 50.32 Travis Knop, Clinton 2001
100 Free 46.96 Ricky Babbitt, Carthage 2001
500 Free 4:27.25 Dan O'Connor, Westhill 2009
200 F-Relay 1:26.60 New Hartford
Getnick, Levy, Hoerly, Makarowski
1993
100 Back 51.08 Mike Slater, Skaneateles 2003
100 Breast 59.12 Paul Cichello, Weedsport 2009
400 F-Relay 3:07.85 New Hartford
Makarowski, Levy, Hoerly, Humphreys
1993

Class C Meet

Event Record Holder Date
200 M-Relay 1:39.53 Cooperstown
T.Mebust, S.Mebust, J.Geci, M.Kern
2016
200 Free 1:45.89 Brett Celecki, Holland Patent 2014
200 IM 2:10.83 Sean Mebust, Cooperstown 2013
50 Free 22.34 Ted Mebust, Cooperstown 2016
Diving (11) 331.90 Aaron Idelson, Cooperstown 2013
100 Fly 56.28 Kyle Freeman, Holland Patent 2013
100 Free 47.96 Sean Mebust, Cooperstown 2016
500 Free 4:54.59 Matthew Leverichm Skaneateles 2013
200 F-Relay 1:30.02

Cooperstown
T.Mebust, P.Wasson, M.Kern, S.Mebust

2016
100 Back 53.41 Ted Mebust, Cooperstown 2016
100 Breast 57.43 Sean Mebust, Cooperstown 2016
400 F-Relay 3:27.15 Holland Patent
B.Celecki, A.Haier, J.Redmond, K.Freeman
2013